Kociołki Węgierskie, Garnki i Patelnie
Rozpalasz ognisko po leśnym spacerze, wieszasz jedzenie nad ogniem, a wszędzie wokół roztacza się cudowna woń wyśmienitego dania. Brzmi pięknie, prawda? Gotowanie w puszczy to w istocie fantastyczna przygoda. Aby przyrządzać jedzenie na łonie przyrody, potrzeba jednak naczyń, takich jak menażki czy patelnie turystyczne. Garnek węgierski emaliowany ma duży uchwyt, dzięki któremu naczynie można zawiesić bezpośrednio nad ogniskiem – to przydatne udogodnienie na biwaku. Duże kociołki węgierskie powstały z myślą o przyrządzaniu gulaszu, ale przecież tylko od Ciebie zależy, co ugotujesz. Zapraszamy do zapoznania się z modelami wzorowanymi na garnkach wykorzystywanych przez madziarską armię. Kociołek węgierski emaliowany perfekcyjnie nada się na camping lub na samotną wyprawę.
Kociołki węgierskie – garnki biwakowe na ognisko
Wykonane przez niemieckie i szkockie marki garnki biwakowe powstają z wysoce odpornej stali lub z nieco lżejszego aluminium. Czasem jest ono anodowane – producenci dbają w ten sposób o najwyższą wytrzymałość na korozję. Podobną rolę pełni emaliowanie stali, czyli nakładanie sproszkowanych minerałów, które nadają modelowi wygląd retro, a jego powierzchni – odporność. Wybierając emaliowany garnek turystyczny na ognisko, zyskujesz więc naczynie o doskonałym wyglądzie, a do tego – bardzo wytrzymałe.
Szukając kociołków węgierskich, koniecznie zwróć uwagę na pojemność, która wynosi od około 4 do aż 22 litrów. Największe naczynia posłużą do przygotowania posiłku dla nawet kilku rodzin, z kolei najmniejsze przydadzą się na samotnym biwaku. Małe garnki turystyczne są dostępne także w postaci menażek ze składanymi rączkami i polipropylenową przykrywką. Pokrywka przyda się do odcedzenia ziemniaków lub makaronu.
Żelazne i stalowe patelnie turystyczne
Czasem gotowanie nie wystarczy – jedzenie trzeba usmażyć, używając turystycznych patelni. Modele polecane na biwak powstają z żelaza, ze stali lub z emaliowanego aluminium. Nie wszystkie patelnie mają rączkę – niektóre, przypominające nieco metalowy talerzyk, wiesza się na łańcuchu nad ogniskiem. Uchwyt przyda się oczywiście, jeśli zamiast żywego ognia, masz do dyspozycji kuchenkę turystyczną. Szukając patelni, zwróć uwagę na wewnętrzną powierzchnię – na stal może być nałożona powłoka non-stick, która zapobiega przypalaniu się jedzenia.